Aktualności » Przygotowania do 70. rocznicy Powstania na Cmentarzu Powstańców Warszawy

[02.06.2014] Zbliża się 70. rocznica Powstania Warszawskiego.  Sprawdzamy jak postępują prace rewitalizacyjne.

O planach i obietnicach związanych z rewitalizacją Cmentarza dowiedzieliśmy się 2 października 2013 r. na spotkaniu z Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz Waltz oraz przedstawicielami Urzędu Wojewody Mazowieckiego.

Pisaliśmy o tym 3 października w serwisie www.cpw1944.pl oraz na stronach serwisu www.warszawa.pl

Jak do tej pory spełniono większość postulatów Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy
Urząd Wojewody, tak jak obiecał, zmienił wszystkie nagrobki w głównej alei pomiędzy ulicą Wolską a ołtarzem. Remontowane są schody od strony ul. Sowińskiego. W tej chwili na ukończeniu są prace wokół pomnika Polegli Niepokonani i przed ołtarzem, miedzy którymi wykonano prześwit i zbudowano szerokie przejście ze schodami.
Na zboczu od pomnika do oczka wodnego przygotowywane są rabaty kwiatowe.

Niestety, raczej nie zostaną przed rocznicą wymienione żadne nagrobki znajdujące się przy murach rozdzielających cmentarze Wolski i CPW. I nie udało się wyremontować choćby tej części muru, która jest po stronie CPW.
Nie został również ogłoszony międzynarodowy konkurs, zapowiedziany przez Prezydent Warszawy panią Hannę Gronkiewicz Waltz, na projekt zagospodarowania cmentarza i przyległego do niego parku, który Urząd Miasta ma włączyć do obszaru nekropolii, tak jak to było zaplanowane w pierwotnym projekcie znakomitych architektów: Romuald Gutta i Aliny Scholtzówny

Jednak i tak jest bardzo duży postęp, z którego cieszą się wszyscy, którym ta nekropolia jest bliska sercu. Czekali na to dziesięciolecia.

Cieszy również to, że Urząd Wojewody bardzo dobrze współpracuje z mieszkańcami i szybko rozpatruje ich wnioski o zmiany na tablicach nagrobnych.
Tak właśnie było z wpisem na temat strz. Zbigniewa Edwarda Zakrzewskiego, ur. 04.12.1917 r., ps. „Adam”. Zbigniew Zakrzewski zginął 21.09.1944 a był żołnierzem AK walczącym na Starym Mieście w Zgrupowaniu „Sosna” i Batalionie Parasol. Brakowało tego ostatniego wpisu.
Dziś już wpis jest dodany, za co bardzo dziękujemy.

02.06.2014 r.
Tekst i zdjęcia – Michał Pawlik
Fot. płyty z nazwiskiem strz. Zakrzewskiego – p. Adam Sylwestrowicz.

Poniżej zdjęcia z Cmentarza zrobione 09.03.2014 r.

 Poniżej zdjęcia z Cmentarza zrobione 27.05.2014 r.