Aktualności » Informacja o obchodach 2 X

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

(Link do relacji: LINK)

Ofiarna, zdeterminowana postawa mieszkańców Warszawy spowodowała, że Powstanie utrzymało się przez 63 dni.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej złożył hołd mieszkańcom Stolicy: tym, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wypędzeni zostali z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

Warszawiacy tamtych czasów pozostawili następnym pokoleniom mit Powstania Warszawskiego, na którym po latach mogliśmy budować polską „Solidarność”. Bez niej ani nasza Ojczyzna, ani inne kraje Europy z nami sąsiadujące nie odzyskałyby wolności, a Niemcy nie miałyby szans na zjednoczenie.

Ustanawiając 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy oddajemy im sprawiedliwość , czcimy pamięć pomordowanych, z których tak wielu spoczywa nadal bezimiennie na Cmentarzu Powstańców Warszawy na stołecznej Woli. Dajemy wyraz naszego przywiązania do idei wolności i poszanowania ludzkiej godności, które są dla nas wartością najwyższą

Informacja Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy

2 października, w piątek, na Cmentarzu Powstańców Warszawy my, warszawiacy, spotkamy się aby oddać hołd wszystkim mieszkańcom powstańczej Warszawy

 • o godzinie 10.00
  będzie obecna młodzież szkolna
 • o godz.16.00
  harcerze
 • o godz.18.00
  w kościele Św. Wojciecha przy ulicy Wolskiej 76 będzie odprawiona msza św. w intencji mieszkańców powstańczej Warszawy, poległych i pomordowanych, wypędzonych z rodzinnych domostw na tułaczkę, którzy trwali bohatersko przez 63 dni walki u boku swojego powstańczego wojska

Do udziału w zachęcamy wszystkich mieszkańców Warszawy.

Informacja Urzędu Dzielnicy Wola

W piątek, 2 października, o godz. 10.00, pod Pomnikiem-mogiłą Polegli Niepokonani znajdującym się na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się uroczystość związana z obchodami Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

25 września Sejm RP przez aklamację ustanowił dzień 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Projekt uchwały zainicjowali i przygotowali: pani Wanda Traczyk-Stawska ze Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, prof. Leszek Żukowski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz poseł Michał Szczerba, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli.

Ustanowienie Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy jest szczególnie ważne dla Woli oraz jej mieszkańców. Tylko w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego hitlerowcy wymordowali na Woli ok. 40-50 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci. Ofiarna, zdeterminowana postawa mieszkańców Warszawy spowodowała, że Powstanie utrzymało się przez 63 dni. Jednak koniec Powstania Warszawskiego nie oznaczał wytchnienia dla ludności cywilnej. Zniszczone miasto zostało przez okupanta wyludnione. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie przeszło 650 tysięcy mieszkańców Warszawy, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych, na roboty przymusowe do Niemiec lub skazani na tułaczkę.

Uroczystość pod Pomnikiem-mogiłą Polegli Niepokonani będzie hołdem złożonym mieszkańcom stolicy, którzy wspierając walczących powstańców złożyli ofiarę życia oraz tym, którzy po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wypędzeni zostali z miasta i przeszli gehennę obozów koncentracyjnych, niewolniczej pracy i tułaczki.

W organizację obchodów zaangażowani są nauczyciele i uczniowie LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Zośka”, którzy co roku w tym dniu obchodzą Święto Szkoły, podczas którego odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

W uroczystości udział wezmą:

 • pani Wanda Traczyk-Stawska
  ze Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy,
 • poseł Michał Szczerba,
  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli;
 • minister Jan Stanisław Ciechanowski,
  Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
 • Krzysztof Strzałkowski,
  Burmistrz Dzielnicy Wola.

Informacja Urzędu Miasta

Zakończenie obchodów 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Piątek, 2 października

Godz. 9:00

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, 2 października został ustanowiony Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
Przedstawiciele władz miasta złożą w tym dniu kwiaty w miejscach związanych z zagładą mieszkańców stolicy.

 • Pomnik Polegli Niepokonani – Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
  kwiaty złoży Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy
 • Skwer w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności
  Pomnik Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944
  kwiaty złoży Michał Olszewski, zastępca prezydent m.st. Warszawy
 • Park Wolności-Muzeum Powstania Warszawskiego: pomnik Mieszkańców Warszawy
  kwiaty złoży Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydent m.st. Warszawy.

Godz. 17:00

Na Zamku Królewskim w 71. rocznicę zakończenia walk powstańczych odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Udział w uroczystości weźmie Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy oraz przedstawiciele środowiska powstańców warszawskich.

Godz. 18.00

Kopiec Powstania Warszawskiego – zgaszenie ognia pamięci, obecni będą kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy.