Aktualności » Apel w sprawie godnych obchodów 69. rocznicy Powstania Warszawskiego

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY RODACY!

 

Zbliża się 1 sierpnia br., a wraz z tą datą uroczyste obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku my, przedstawiciele środowiska żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcy Stolicy spotkamy się na warszawskich cmentarzach i w miejscach uświęconych krwią Polaków poległych i pomordowanych w czasie powstańczego, niepodległościowego zrywu. Spotkamy się, aby oddać należny hołd tym, którzy zginęli za wolność Ojczyzny, a którzy nadal żyją w naszej pamięci i w sercach.

W imieniu społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i z upoważnienia Towarzystwa Przyjaciół Woli oraz w imieniu własnym, jako żołnierz Armii Krajowej i uczestnik walk powstańczych, proszę o namysł i głęboką refleksję nad tym, co razem i każdy z nas z osobna może uczynić dla zapewnienia godnego i spokojnego przebiegu uroczystych obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na wszystkich miejscach uświęconych krwią Polaków.

 

Dla malejącego z roku na rok grona moich towarzyszy broni incydenty, zakłócające powagę sierpniowych obchodów kolejnych rocznic wybuchu Powstania, są szczególnie bolesne. Szliśmy do Powstania razem, aby walczyć o wolną i niepodległą Polskę, pomimo różnic, jakie w tamtym czasie dzieliły nasze społeczeństwo. Wielu z nas, żołnierzy Armii Krajowej zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia – za to, aby kolejne pokolenia Polaków mogły żyć w pokoju, w wolnej Polsce. Taką cenę płaciła wraz z nami bezbronna, cywilna ludność Warszawy, bez pomocy i wsparcia której Powstanie Warszawskie nie mogłoby trwać 63 dni. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie są groby moich bliskich i kolegów, leżą wspólnie ludzie odmiennych wyznań i nierzadko skrajnie odmiennych światopoglądów, dla których najwyższe, wspólne dobro nosiło to samo imię – Polska.

 

Pragnieniem nas, należących do środowiska żołnierzy Armii Krajowej, jest zachowanie żywej pamięci o tamtych ludziach i dniach, świętowanie godne i pełne powagi należnej majestatowi ich bohaterskiej śmierci za Ojczyznę. Chcemy, aby wypełnionego refleksją i wzruszeniem czasu uroczystych obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego nie burzyły wydarzenia bieżącej polityki, aby był to ten moment, kiedy wszyscy razem w zamyśleniu i absolutnej ciszy skłonimy głowy przed mogiłami naszych bohaterów, najczęściej bezimiennych, i zapalimy znicze w geście czci oraz szacunku najgłębszego dla czynu zbrojnego Powstania Warszawskiego, dla Poległych i Pomordowanych.

 

Pamiętajmy, że na powstańcze cmentarze w dniu tej rocznicy przyjdą rodziny i przyjaciele którzy – mimo upływu lat – nadal przeżywają stratę swoich najbliższych i żałobę. To trudne doświadczenie i bolesne uczucia wszyscy pragniemy przeżywać w ciszy. Zróbmy co jest możliwe, aby atmosferę spokoju im zapewnić.

 

Jestem pełna wiary w dobrą wolę i zrozumienie oraz w to, że wspólnie, w godny sposób uczcimy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Wanda Traczyk – Stawska, ps. Pączek